czwartek, 24 lipca 2014

Prawne aspekty prowadzenie e-biznesu

Akty prawne ważne dla sklepów internetowych.


       Posiadanie sklepu internetowego jest formą prowadzenia działalności gospodarczej. Poza wszystkimi przepisami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej istnieje grupa przepisów regulująca tego typu  działalność.
       Z ogólnych przepisów warto wymienić:
A.    Ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. 2007 r. 50 poz. 331 ze zm.), która reguluje zasady konkurowania i funkcjonowania rynku. W przypadki sklepów internetowych nabiera znaczenia w świetle działań UOKiK i SOKiK.
B.     Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2007 r. nr 155 poz. 1095 ze zm.), jest to prawna podstawa prowadzenia działalności gospodarczej.
C.     Ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży  konsumenckiej wraz ze zmianą Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2002 R. Nr 141 poz. 1176 ze zm.), stanowi ona zakres zasad rządzących sprzedażą konsumencką.   
D.    Ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów wraz z odpowiedzialnością za szkodę  wyrządzoną przez produkt niebezpieczny(Dz.U. 2000 r. Nr 22 poz. 271 ze zm.), stanowiąca uzupełnienie K.C. w zakresie umów zawieranych z konsumentami.
E.      Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.), który reguluję m.in. zawieranie umów, składanie oświadczeń woli czy wzorce umowne.
F.        Kodeks pracy (Dz. U. z 5 lipca 1974 r., Nr 24, poz. 141 ze zm.), który zawiera przepisy związane z zawieraniem umów o pracę.
G.    Ustawę o podatku od towarów i usług, która określa nam stawki i zasady
odprowadzania  i  naliczania podatku VAT (Dz.U.2001 r. , Nr 128 poz. 1402 ze zmianami).



      Gdy mamy do czynienia ze spółką osobową i jednoosobową działalnością gospodarczą to powinniśmy
zwrócić uwagę na ustawę podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. 2010 r.. Nr 51 poz. 307)
regulującą naliczenie podatku   od dochodu osiąganego przez wspólników spółek i osoby prowadzące działalność gospodarczą.   


Dla spółek prawa handlowego dodatkowo:
A.    Ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych regulująca naliczenie podatku od zysków osiąganych przez spółki kapitałowe (Dz. U. 2000 r., Nr. 54 poz. 654 ze zmianami).
B.     Kodeks spółek handlowych określający m.in.  zasady funkcjonowania, organy I zakres odpowiedzialności spółek kapitałowych (Dz. U. z 200 roku, Nr 94, poz. 1037; ze zmianami).

Ponadto każdy e-biznesmen powinien zapoznać się z:
A.    Ustawą o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 r. Nr 128 poz. 1402 ze zm.).
B.     Ustawą o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926 ze zmianami).
C.     Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną ( Dz.U. 2002 r. Nr 144 poz. 1204 ze zm.)
D.    Ustawą o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną(Dz. U. 2002 r. Nr 126 poz. 1068 ze zm.)
Dwie pierwsze ustawy dotyczą odpowiedzialności do GIODO. Warto im się uważniej przyjrzeć ponieważ w przypadki naruszenia tych przepisów kary są bardzo dotkliwe. Osoby fizyczne mogą otrzymać łączną karę w wysokości nawet 50 tys zł, zaś  firmy i instytucje do 200 tys zł.


4 komentarze:

  1. W kwestii zaplecza prawnego prowadzenia biznesu, także tego online, ufam tylko specjalistom w tej dziedzinie. Wystarczy, że nie doczytamy jednego, drobnego druczku w kodeksie i błyskawicznie upierdliwy klient może ściągnąć na nas poważne kłopoty. Dla osób z północy Polski polecam szczecin kancelaria, która profesjonalnie zaopiekuje się waszym biznesem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznam szczerze, że kwestie związane z prawem i księgowością przy prowadzeniu biznesu są dla mnie bardzo trudne. Nawet comiesięczne vat 7 potrafi być kłopotliwe. Dlatego w ostatecznym rozrachunku postanowiłem postawić na outsorcing księgowości do biura rachunkowego online, a sam czasami korzystam również z porad prawnych lub podatkowych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem podstawową pomocą w poprawnym i szybkim komunikowaniu się z klientami jest odpowiednie oprogramowanie jak np. https://craftware.pl/dla-biznesu/rozwiazania-dla-biznesu/ Dzisiejsza technologia umożliwia sprawniejsze prowadzenie firmy, więc warto korzystać z tej możliwości

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli prowadzicie e-biznes to współpracujecie z księgową online także? Zastanawiam się nad otworzeniem sklepu ale obawiam się kwestii rachunkowości i księgowości. Znalazłam ofertę https://wzpartners.pl/oferta/uslugi-ksiegowe/ i z tego co widzę ta firma obsługuje firmy także za pomocą internetu. Posiadają 30-letnie doświadczenie.

    OdpowiedzUsuń