sobota, 26 lipca 2014

Sklep internetowy

Sklepów internetowych jest tyle, ile pomysłów. Dlatego przeglądając strony poświęcone sprzedaży, możemy natknąć się na takie same oferty. Tutaj powinno paść pytanie, dlaczego? Każdy chce sprzedać swoje produkty jak najszybciej. Wystawiając na allegro czy tablicy tą samą rzecz zazwyczaj sprzedający robią to dlatego, że przy odrobinie szczęścia może uda się przedmiot szybciej sprzedać, jeśli nie na jednym to na drugim portalu.
"Obecnie już nie trzeba wychodzić z domu, żeby zrobić zakupy, gdyż to ewidentna strata czasu. Internet niweluje problem długotrwałych dojazdów. Jedyne czego potrzebujesz, by nabyć interesujące Cię przedmioty to komputer (który nota bene możesz także kupić w Sieci) i internetowe łącze. No dobrze, jeszcze przydadzą Ci się jakieś pieniążki na rachunku bankowym, by móc od razu zapłacić za zakupy, chyba że zdecydujesz się zapłacić dopiero po dostawie wówczas będziesz potrzebował nieco gotówki (chociaż większość sklepów zaopatruje swoich dostawców w czytniki kart)''. [1]
W dzisiejszych czasach istnieje mało sklepów, które nie posiadają swojej strony internetowej. Każdy stara się przyciągnąć jakoś klientów do siebie, a internet właściwie jest najskuteczniejszym środkiem przekazu i sposobem na promocję sklepu. Potrzebna jest dobra reklama, i klient jest już nasz. Nawet wiele dużych supermarketów teraz ma w swojej ofercie zakupy przez internet z dowozem do domu.
Co zyskasz jeśli założysz własny sklep internetowy? Własny sklep internetowy to przede wszystkim:
- niezależność finansowa od teraz możesz założyć własny biznes, posiadając jednocześnie
- połączenie zainteresowań, pasji wraz z możliwością uzyskania realnego dochodu
·- dodatkowe źródło przychodu możesz dorobić do pensji, zajmując się sklepem internetowym jako alternatywą do obecnej pracy"[2]
Co zrobić, by sklep internetowy został zauważony?
Należy wyróżnić się, by pozyskać jak najwięcej klientów. Jeśli chodzi o zakupy spożywcze najlepiej prosperują sklepy internetowe 24/7, do sklepów z obuwiem, oraz odzieżą przyciągają promocje, oraz nowoczesna szata graficzna.
Taki sklep powinien przynosić same zyski, ponieważ nie trzeba płacić za lokal, towaru nie trzeba mieć przy zawsze przy sobie. Kiedy ktoś coś zamówi, mamy kilka dni na zrealizowanie takiego zamówienia. Mając sklep stacjonarny, możemy mieć za małą powierzchnię, która sprawi że zostaniemy przytłoczeni. Sklep internetowy to wielka wygoda dla klientów. Oni bez wychodzenia z domu mogą robić zakupy, nawet kiedy mają do sklepu stacjonarnego kilkaset kilometrów.

Sklepy internetowe w oczach kupujących w ostatnich latach bardzo dużo zyskały.
Zaletami sklepów internetowych z punktu widzenia klientów są bez wątpienia łatwa obsługa i możliwość zakupu rzadkich, trudno dostępnych towarów. Dzięki możliwości porównania ofert poszczególnych sklepów klient może wybrać to rozwiązanie, które jest dla niego najbardziej korzystne. Co ważne (szczególnie dla tych wiecznie zabieganych), sklepy internetowe są czynne całą dobę. Klienci dostrzegają jednak i słabe strony sklepów funkcjonujących w sieci. Dla wielu problemem jest brak możliwości zobaczenia kupowanego produktu na własne oczy przed złożeniem zamówienia oraz brak możliwości rozmowy ze sprzedającym. Dla innych problemem jest czas, który mija od chwili złożenia zamówienia do momentu jego realizacji. [3]

Sklepy internetowe w oczach sprzedających również posiadają bardzo dużo plusów.
Dla sprzedawców wśród największych zalet sklepów internetowych jest możliwość prezentowania swego asortymentu (i sprzedawania) przez cały czas oraz dotarcia do tzw. klientów niszowych. Inną zaletą jest wygodna administracja, którą ułatwiają nowinki wprowadzanie do oprogramowania sklepów. Sprzedawcy online cenią sobie również możliwość dotarcia do odbiorców z całego kraju oraz spoza jego granic. Istotną rolę dla sprzedających odgrywają również koszty związane ze sprzedażą. Sklep internetowy jest tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu niż sklep stacjonarny. [4]

Dlatego watro posiadać sklep internetowy? Wiele jest pozytywnych cech, a mianowicie jedną z nich jest wygoda, która wszyscy sobie cenią. Kobieta nie musi się malować, ubierać by zrobić zakupy, nie traci czasu, kiedy nie ma ochoty wychodzić z domu. Sprzedawca nie musi się szczerze uśmiechać, kiedy nie ma na to ochoty, a handel ''sam'' idzie. ''Sklep internetowy jest bardzo wygodnym mechanizmem prowadzenia biznesu, bo można dotrzeć do klientów, komunikować się z nimi i sprzedawać im produkty nie wychodząc z domu. Kupujący ma ogromna swobodę wyszukiwania, filtrowania i porównywania ofert wielu sklepów internetowych jednocześnie. Handel internetowy to duża wygoda dokonywania transakcji zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Jest to możliwe dzięki rozwojowi transportu, logistyki, technologii oraz edukacji kupujących jeśli chodzi o bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy, wpływają też na to inne wymierne korzyści.'' [5]

Przykład sklepu internetowego.









Po drugie prowadząc sklep, nie musimy ponosić wielkich kosztów, w przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych. ''Zauważmy, że prowadząc sklep internetowy ograniczamy koszty działalności gospodarczej do minimum, gdyż w zależności od skali biznesu, większość czynności możemy wykonać sami. Oprogramowanie sklepu internetowego wykonuje za nas nieustanną pracę polegającą na prezentacji oferty, zarządzaniu magazynem i obsłudze zamówień. Większość początkujących właścicieli sklepów internetowych na samym początku prowadzi działalność z domu, co sprawia, że nie muszą ponosić kosztów związanych z posiadaniem magazynu i biura. Bariera wejścia w tej branży jest bardzo elastyczna i przy większości rodzajów asortymentów jest niższa niż w handlu tradycyjnym.'' [6]
Po trzecie, w dzisiejszych czasach zasięg jest dla nas najważniejszy. Nie wszyscy mają dostęp do sklepów stacjonarnych, ale podoba nam się rzecz, która tam jest, lub jest nam koniecznie potrzebna. Osoby zakładające strony internetowe swoich sklepów zachęcają dosłownie wszystkich do zakupów, nie chcą by osoba nie mająca w zasięgu reki sklepu nie mogła dostać tej rzeczy, ponieważ ma za daleko, aby jechać własnie tam i to kupić. Dla sprzedających jest to kolejny zysk i kolejny plus, ponieważ nie dość, że zyskuje uznanie w oczach klienta (poprzez dostęp) to jeszcze może na tym zarobić. Technologia idzie do przodu, dlatego każdy musi dostosować się do potrzeb klientów, ponieważ może na tym dużo stracić.
Niektórzy nie lubią chodzić po sklepach, wybierać, czekać na przymierzalnie czy w kolejce do kasy. Dlatego właśnie sklepy internetowe są fajnym rozwiązaniem. Siedząc przed komputerem można dostać wszystko z dostawą do domu.

Wspominając o zaletach, nie można również zapomnieć o wadach, jakie mają sklepy internetowe. Niby wszystko odbywa się miło, szybko i wygodnie, ale nie możemy zapomnieć o oszustach internetowych, którzy od pewnego czasu czekają tylko na okazje, jak szybko zarobić, oczywiście naszym kosztem.
''Jedną z wad sklepów internetowych jest ich mniejsza wiarygodność niż sklepów tradycyjnych. Wybierając się na zakupy do sklepu tradycyjnego, jesteśmy pewni, że sklep naprawdę istnieje i funkcjonuje, rozmawiamy ze sprzedawcą. Robiąc zakupy w Internecie, widzimy tylko przedstawioną przez niego ofertę. Nie jesteśmy często do końca pewni, czy dany sklep naprawdę funkcjonuje, czy obsługuje zamówienia, czy po drugiej stronie siedzi osoba, która zajmuje się tym sklepem.'' [7]
Drugą taka wadą może być to, że nie możemy dokładnie obejrzeć przedmiotu, który chcemy kupić. Wiadomo, że każdy z nas tak naprawdę chce wydać pieniądze na coś, co z pewnością będzie dobre. Niestety internetowe sklepy nam tego nie umożliwiają. Jedynie co możemy zrobić to zwrócić przedmiot po jego otrzymaniu, jednak tutaj też panują sztywno określone zasady i ramy czasowe.
Tu nasuwa się trzecia myśl, czy na pewno można ja zwrócić? Trzeba dokładnie przeczytać ofertę, która widnieje na stronie. Kiedy napiszemy do sprzedawcy, z zapytaniem czy można zwrócić przedmiot, on oczywiście może się nie zgodzić jeśli takiego punktu w swoim regulaminie nie ma, czy jest to do końca zgodne z prawem jest kwestią dyskusyjną, mimo wszystko wielu sprzedających nie przyjmuje zwrotów.
Ostatnią wadą o jakiej chcę napomnieć jest to, że jeśli zwrócimy przedmiot, to czy na 100 procent otrzymamy zwrot gotówki? Wiele sklepów, które mają dobrą opinię, zwracają pieniądze już po otrzymaniu produktu, który nam się nie spodobał, ale czy wszyscy tak robią? Zdarzają się niestety sprzedawcy widmo, którzy zatrzymują towar, pieniądze i w tajemniczy sposób znikają gdzieś w otchłani internetu, dlatego warto robić zakupy u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców.
Skoro mamy dostęp do internetu to powinniśmy wiedzieć, ze w nim zamieszczone jest dosłownie wszystko. Także sprawdzić opinię o sklepie nie jest trudno.
Kupując cokolwiek od zwykłej osoby, która sprzedaje np na allegro, możemy sprawdzić jej komentarze, które dostaje się po dokonaniu transakcji. Jeśli osoba nie ma zbyt dobrej opinii od użytkowników portalu, powinna zaświecić nam się czerwona lampka, już z miejsca powinniśmy zaniechać zakupów u tejże osoby.
Ile jest sklepów internetowych?
Pytanie nie jest zbyt oczywiste, bo komu chciałoby się liczyć? Ale jednak statystyki są przeprowadzane, i z nich właśnie wynika, ze sklepów w internecie jest dokładnie ponad 12 tysięcy, oczywiscie tylko w Polsce.
Rynek e-handlu rośnie w siłę. W tej chwili w Polsce działa już około 12 tys. sklepów internetowych i codziennie przybywa nowych. Rynek już jest wart ok. 23 mld zł, a prognozy na ten rok są optymistyczne. Tym bardziej, że w trudnych czasach internet staje się sposobem na przetrwanie dla tradycyjnych sklepów. '' [8]
Handel internetowy rozwija się dynamicznie, wiele źródeł podaje, ze tylko w 2013 roku zarobiono w internecie 23 miliardy złotych. Jednak w tym roku może być kilka miliardów mniej, ponieważ jesteśmy w dobie kryzysu.
Jeszcze w 2006 roku takich sklepów było tylko 2,8 tys, a teraz? Liczba zwiększyła się znacząco. Dlaczego tak jest? Własnie jak zostało wyjaśnione wcześniej, głównym powodem jest to, że nie wszyscy mają dostęp do sklepów stacjonarnych.
Ludzie kupują w internecie również dlatego, że szukają wygody i wyspecjalizowanych produktów, których nie są w stanie kupić nigdzie indziej. Jeśli się popatrzy na mapę konsumentów, to okazuje się, że najszybciej rośnie grupa kupujących z obszarów poza miejskich. To są ludzie, którzy na co dzień nie mają dostępu do centrów handlowych. Dla nich internet jest właściwie jedyną możliwością zrobienia zakupów na miejscu, bez konieczności jechania do dużego miasta podkreśla Borowska. Nierzadko przeprowadzane są także kampanie skierowane do indywidualnego odbiorcy, w tym m.in. te z zastosowaniem marketingu szeptanego. W takie narzędzie inwestuje około 31 proc. firm, a wzrosty tej formy reklamy są największe. Dla porównania, w 2009 roku kampanię word of mouth wybierało tylko 13 proc. sklepów.'[9]

Money.pl po raz ósmy wziął pod lupę ponad 100 największych i najpopularniejszych sklepów internetowych. Zbadaliśmy każdy z nich pod kątem 60 kryteriów, które mają największe znaczenie dla potencjalnych klientów i na tej podstawie wybraliśmy te najlepsze - najlepiej zorganizowane, dysponujące najciekawszą ofertą i najbardziej dbające o kupujących. Wyniki prezentujemy w siedmiu kategoriach, do których sklepy przypisane zostały na podstawie danych z ogólnopolskiego badania internetu Megapanel PBI/Gemius.' [10]
Kupujący ceni sobie własnie ogrom możliwości. Nie lubi, gdy coś dla niego jest niedostępne, woli mieć wszystko w zasięgu reki. Skoro ma pieniądze to dlaczego nie może mieć tego co w danej chwili jest mu potrzebne, lub tego co w danej chwili chce posiadać? Wiele sklepów internetowych na więcej promocji, niż sklepy stacjonarne. Niektóre internetowe sklepy zwiększają liczbę dni na zwrot towaru do 30 dni (przepisy mówią o 10 dniach). Poza tym dosyć powszechna jest możliwość wykupienia bonu upominkowego dla pracowników firmy. Coraz częstszy jest też rabat np. za zapisanie się na newsletter lub wystawienie opinii za zakupy. Standardem jest możliwość zapłacenia za towar kartą, tradycyjnym lub szybkim przelewem oraz gotówką. Coraz częściej można też płacić za zakupy w ratach lub w systemie payback. Taką alternatywę według badań oferuje co piąty e-sklep.
Utrzymuje się też trend z zeszłego roku, dotyczący ograniczenia sposobów dostawy towaru. Najczęściej przesyłkę dostarcza nam kurier, coraz rzadziej do wyboru mamy Pocztę Polską. Poza pośrednictwem kuriera coraz częstsza jest możliwość odbioru osobistego w siedzibie firmy lub jej placówkach, w paczkomacie InPost lub kiosku Ruchu.
Wydaje nam się, że sklepy internetowe są nam potrzebne, dzięki nim nie mamy żadnych ograniczeń jeśli chodzi o zakupy czy wybór produktów. Kupować trzeba umiejętnie, być rozważnym w internecie, zasięgnąć rad u znajomych, postępować odpowiedzialnie i ostrożnie. Zakupy w internecie mogą być w 100% bezpieczne, wystarczy czytać regulaminy, mieć oczy otwarte.
Wystarczy odrobina wyobraźni, kilka fraz wklepanych w wyszukiwarkę internetową i możemy świadomie wybrać się na zakupy w największym centrum handlowym jakim jest internet.


2 komentarze:

  1. Ja bym chętnie otworzył własny sklep ale na pewno musiałbym się do tego dobrze przygotować. Asortyment, magazyn, potem wysyłki. Na https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-pakowe/ trzeba byłoby zamówić sporą ilość taśm do pakowania, w końcu zamówienia muszą docierać nienaruszone.

    OdpowiedzUsuń