niedziela, 20 lipca 2014

Sklepy internetowe

W szybkim czasie sklepy internetowe  zyskały na popularności. Jest to bardzo wygodna forma robienia zakupów, ponieważ nie wymaga wychodzenia z domu, można je zrobić w każdej chwili  jedyne co my musimy zrobić, to kliknąć na produkt, który nas interesuje i poczekać na przesyłkę. Jednak prowadzenie sklepu internetowego to nie jest łatwy kawałek chleba, a praca w nim zdaję się nie mieć końca, mimo to wielu przedsiębiorców widzi w nim wielki potencjał.

            Po pierwsze – liczy się pomysł na biznes.                                                                                                         Bez przygotowanie biznes planu wchodzenie w biznes internetowy jest wielce ryzykowne.   Trzeba założyć ile możemy przeznaczyć na nasz biznes w pierwszych miesiącach możemy nie mieć zysków.  Ważny jest czas założenia biznesu najkorzystniej wystartować we wrześniu ze względu na zwiększoną liczbę zamówień w końcówce roku. Szacuję się, że w ostatnich 3 miesiącach roku sprzedaż wzrasta o 30 %.  Musimy też przeanalizować swoją konkurencję pozwoli to w przyszłości na optymalne i sensowne wykorzystanie środków na reklamę np.   jeśli  cenowo nie możemy konkurować bez sensu jest  korzystać z reklamy w porównywarkach. Warto też określić swoją grupę docelową, dostawców ( warto wybrać kilku), a także wybrać jeden z modeli logistycznych ( Just In Time, własny magazyn itp.).

            Po drugie – prowadzenie biznesu zgodnie z prawem.
Prowadzenie sklepu internetowego wymaga od nas prowadzenia działalności gospodarczej ( więcej na ten temat w rozdziale IV). Po rejestracji  swojej działalności otrzymaniu numeru NIP i REGON, założeniu konta bankowego ( najlepiej jak mamy bezpłatne przelewy, w trakcie trwania działalności ilość przelewów będzie ogromna) możemy rozpocząć działalność. Prowadząc sklep internetowy przetwarzamy dane osobowe, które musimy odpowiednio zabezpieczyć i zgłosić do GIODO. Musimy, także sporządzić regulamin i politykę prywatności, które zamieszczamy na naszych stronach internetowych. Nie wywiązanie się tutaj z tych obowiązków może skutkować ogromnymi  karami na właściciela sklepu nawet do kwoty 200 tys. złotych. Z własnej praktyki uważam, że warto tutaj skorzystać z usług prawnika.  Niektóre organizacji szantażują właścicieli sklepów wyłudzając od nich duże pieniądze np. firma Patronus z Łodzi w zamian za sprawdzenie regulaminu i nie zaskarżanie jego do GIODO.

            Po trzecie – wykonanie strony, wybór domeny, grafiki.                                                                                  Po rejestracji działalności  gospodarczej nasz pomysł na biznes urzeczywistniamy pokazując go w sieci. Warto tutaj wybrać chwytliwą i łatwą do zapamiętania nazwę domeny. Zakup ten to koszt paru złotych rocznie. Wiele nazw jest zajętych więc trzeba się tutaj wykazać sporą kreatywnością. Można oczywiście skorzystać  z pomysłu kogoś innego i kupić domenę z gotowym sklepem często takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne w dłuższym terminie. Trzeba jednak posiadać sporą wiedzę o rynku, aby porównać zalety i wady takiego wyboru. Stawiając stronę od nowa możemy skorzystać z gotowych szablonów strony od dostawcy oprogramowania (np. oprogramowanie Presta Shop). Możemy zlecić także stworzenie grafiki Web-masterom. Wygląd sklepu powinien być przejrzysty, użytkownicy z łatwością powinni  znaleźć w nim produkt, który ich interesuję, grafika musi być lekka dla oka. Od początku trzeba zająć się stworzeniem kategori produktów, warto tutaj się przyłożyć  bo ma to spore znaczenie w pozycjonowaniu strony. Dobra nawigacja pozwala łatwiej znaleźć klientom szukany produkt.


            Po czwarte –  oprogramowanie w sklepie internetowym.
Oprogramowanie jest  niezbędnym składnikiem podczas administrowania sklepem internetowym. Warto tutaj przemyśleć decyzję czy kupić licencję samodzielną czy opcje z abonamentem. 
Licencja samodzielna kosztuję znacznie więcej aniżeli  abonament jednak w dłuższym okresie wyjdzie sporo taniej od abonamentu. Licencja samodzielna to jednorazowy koszt od 500 zł do 10 000 zł – w zależności  od stopnia funkcjonalności, ilości modułów jak i opcji dodatkowych ( tj. np. grafika), a kończąc na pomocy w obsłudze takiego oprogramowania.  Wadą licencji samodzielnej  jest brak aktualizacji platformy  po zakupie co przy gwałtownym rozwoju tych platform może dyskwalifikować tę opcję. Zaś abonament kosztuję już od 200 zł/ rocznie i jest w nim możliwość aktualizacji platformy. Oczywiście wyboru tutaj musimy dokonać sami.

            Po piąte – reklama i zaistnienie w sieci.                                                                                               Prowadzenie biznesu bez reklamy jest jak puszczanie oka do dziewczyny po ciemku. Nikt, poza nami nie wie, co robimy.[1] Prowadzenie sklepu internetowego bez reklamy jest tak skuteczne jak prowadzenie sklepu tradycyjnego w piwnicy. Nikt się o nim nie dowie.  Musimy się  reklamować mamy tutaj ogromny wybór różnego rodzaju reklamy od pozycjonowania w Google, poprzez porównywarki, kończąc na portalach społecznościowych typu Facebook. Należy tutaj przeanalizować produkt jaki oferujemy swoim klientom, jego cenę i możliwość konkurowania z innymi sprzedającymi w sieci, a także nasz budżet. Zainwestowanie tutaj w specjalistę do spraw reklamy internetowej może przynieść tutaj wymierne korzyści


[1] Stuart Henderson

10 komentarzy:

  1. Największą zaletą sklepu internetowego jest jego możliwość płacenia online. Ja preferuję płatności PayPal https://www.cashbill.pl/platnosci/paypal bo są najszybsze i bezpieczne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prowadząc sklep internetowy oprócz systemu płatności, warto zastanowić się również nad rozwiązaniami poprawiającymi procesy związane z obsługą wysyłek do klientów. Sprawdzoną przeze mnie innowacją jest system Sendit. Jego wdrożenie daje nam kompleksowy pakiet technologii integracji z przewoźnikami, a także umożliwia dostęp do rozbudowanych narzędzi takich jak https://www.sendit.pl/sledzenie-przesylek/. Z jego pomocą można m.in. znacznie obniżyć koszta przesyłek, a także usprawnić obsługę zamówień w sklepie.

      Usuń
  2. Sama idea sklepów internetowych jest bardzo fajna i ja oczywiście jestem zwolennikiem takich zakupów. Nawet w ostatnim czasie udało mi się dostać bardzo fajne oświetlenie do domu z http://pl.aliexpress.com/category/39/lampy-i-o-wietlenie.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.639f4a2dEE07eA które działą cały czas bez najmniejszych zarzutów. Ja jestem bardzo zadowolony z takich zakupów przez internet.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam sklepy internetowe i najfajniejsze jest to, ze mogę z nich korzystać będąc w domu i mając tylko dostęp do internetu. Ogólnie bardzo dużo rzeczy zamawiam przez sieć i myślę, że jest to całkiem normalne. Cenię sobie również opcję śledzenia przesyłek https://www.sendit.pl/sledzenie-przesylek która w znacznym stopniu ułatwia namierzenie naszej paczki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Sklepy internetowe to bardzo fajne rozwiązanie, z którego korzysta chyba większość. Ja również jestem zdania, że bardzo dobrze wypadają płatności SMS Premium https://www.cashbill.pl/blog/platnosci-mobilne/sms-premium-czym-jest-jak-i-kiedy-z-tego-korzystac/ gdyż za ich pomocą nadal można realizować płatności za towar.

    OdpowiedzUsuń
  5. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak najbardziej handel przy pomocy internetu jest niezwykle dobry i ja także tak chcę pracować. Jako, że większość towarów będzie wysyłana za granicę to po przeczytaniu http://www.wlasnybiznes.eu/jak-uzyskac-numer-eori numer EORI faktycznie będzie mi potrzebny.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszystko to prawda, liczy się też to w jaki sposób organizuje się kwestie wysyłki. Klienci patrzą na to jak dana paczka jest zapakowana, czy towar jest odpowiednio zabezpieczony. Pakując można też zadbać o dodatkową reklamę sklepu a to za pomocą takich taśm z nadrukami https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-z-nadrukiem/ . Można na nich umieścić logo firmy na przykład.

    OdpowiedzUsuń